Search
Close this search box.
Premium Klinika Chirurgii Plastycznej
phone-call

Skleroterapia żylaków (żylaków kończyn dolnych)

Iniekcyjna sklerotyzacja żylaków jest wykonywana ambulatoryjnie – specjalny roztwór sklerotyzujący jest wstrzykiwany do dotkniętej żyły za pomocą mikroigły, co powoduje rozpad żyły, jej stopniowe zamknięcie i przebudowę w tkankę łączną, która następnie jest wchłaniana przez organizm.

scalpel.png

RODZAJ ZABIEGU:

Zabieg ambulatoryjny

cosmetic-surgery.png

Specjalizacja:

Chirurgia naczyniowa

syringe.png

Znieczulenie:

Znieczulenie miejscowe

time.png

Czas trwania:

60 min

beautiful.png

Rekonwalescencja:

7 dni

O zabiegu

Skleroterapia żylaków skutecznie i delikatnie usuwa małe rozszerzone żyłki, żylaki oraz duże żylaki, które mogą być uciążliwe nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Nie jest to jednak zabieg wykonywany wyłącznie z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim jako profilaktyka przed rozwojem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zakrzepica, owrzodzenia żylne czy choroby układu limfatycznego. Skleroterapia żylaków może być stosowana jako główne, samodzielne leczenie koncentrujące się na kończynach dolnych, a jej bezpieczeństwo i skuteczność są obecnie bardziej powszechnie stosowane niż klasyczna metoda chirurgiczna, która bardziej obciąża organizm, oraz doskonale uzupełnia się z leczeniem laserowym lub wspomnianą wcześniej chirurgią.

Dla kogo jest przeznaczona sklerotyzacja żylaków?

Sklerotyzacja żylaków jest odpowiednia dla wszystkich, którzy mają problem nie tylko z małymi żyłkami, ale także z dużymi żylakami, spowodowanymi wrodzoną predyspozycją, niezdrowym trybem życia, otyłością, paleniem, wahaniami hormonalnymi, niewystarczającą aktywnością fizyczną, długotrwałym staniem lub siedzeniem, wysokim ciśnieniem krwi, lub kombinacją tych czynników. Problemy mogą również pojawić się w trakcie ciąży.

Czym właściwie są żylaki?

W przypadku niewydolności lub przeciążenia układu żylnego na kończynach dolnych mogą tworzyć się obrzęki, brodawki i żylaki. W zastawkach żylnych, w wyniku ich niewydolności, dochodzi do zaburzenia przepływu krwi w kierunku serca, zmniejsza się wytrzymałość ściany naczynia, żyły się powiększają i tworzą tzw. tętniaki, które, jeśli nie są leczone, mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Na przykład, zablokowana żyła może prowadzić do zatorowości płucnej, co zagraża życiu. Typowe objawy żylaków to skurcze, obrzęki, ból czy uczucie ciężkich nóg itp. Prostą formą profilaktyki jest noszenie elastycznych pończoch i zażywanie leków łagodzących obrzęk, co zmniejsza szanse na pojawienie się kolejnych żylaków. Jednak już istniejące żylaki nie zostaną wyeliminowane.

Korzyści z interwencji

Sklerotyzacja żylaków skutecznie przyczynia się do poprawy jakości życia pacjenta, działania profilaktyczne eliminują wiele poważnych problemów zdrowotnych i widocznie przyczyniają się do poprawy wyglądu.

  • checkWysoce skuteczna, bezbolesna metoda
  • checkMinimalizowanie obciążenia bez potrzeby hospitalizacji ani niepełnosprawności
  • checkDelikatny zabieg ambulatoryjny bez potrzeby znieczulenia
  • checkLeczenie wszystkich form żylaków

Przebieg zabiegu

Iniekcyjna sklerotyzacja żylaków jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym – specjalny roztwór sklerotyzujący jest wstrzykiwany do zaatakowanej żyły za pomocą mikroigły, co powoduje rozpad żyły, jej stopniowe zamknięcie i przebudowę w tkankę łączną, która następnie zostaje wchłonięta przez organizm. Po leczeniu metodą sklerotyzacji żylaków zaleca się noszenie elastycznych bandaży lub pończoch uciskowych, aby zapobiec ponownemu napływowi krwi do żyły i jej ponownemu wybrzuszeniu. Po krótkim zabiegu skleroterapii żylaków, kiedy miejsce iniekcji jest pokryte gazikiem i przykłada się ciasny bandaż elastyczny, pacjent wraca do normalnego życia. Końcowy efekt skleroterapii żylaków zawsze zależy od prawidłowego zastosowania kompresji, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego przez około miesiąc i noszenie opaski uciskowej lub pończoch przez cały określony okres, który wynosi około 4-6 tygodni, z wyjątkiem higieny osobistej.

Przed zabiegiem

Skleroterapia żylaków skutecznie przyczynia się do poprawy życia pacjenta, działanie profilaktyczne eliminuje wiele poważnych problemów zdrowotnych i widocznie przyczynia się do poprawy wyglądu.

Wysoce skuteczna, bezbolesna metoda
Minimalizowanie obciążenia bez potrzeby hospitalizacji ani niezdolności do pracy
Delikatny zabieg jednodniowy bez potrzeby znieczulenia
Leczenie wszystkich form żylaków

Po zabiegu

Skleroterapia żylaków jest jednym z prostych, nieograniczających zabiegów w medycynie estetycznej i naczyniowej. Po samym zabiegu na skórze mogą wystąpić zaczerwienienia lub małe siniaki na kilka godzin, które znikają w ciągu kilku dni. Po zabiegu zalecamy zwiększenie aktywności fizycznej, takiej jak szybki marsz, jazda na rowerze, bieganie. Wyniki sklerotyzacji żylaków są zazwyczaj bardzo dobre, ale zależą nie tylko od predyspozycji genetycznych i jakości ściany naczyniowej, ale przede wszystkim od prawidłowej kompresji. Widoczna poprawa wyglądu następuje po około miesiącu. W zależności od rozległości żylaków, skleroterapię można powtórzyć po około 4 tygodniach. Predyspozycje genetyczne odziedziczone po przodkach determinują wiele problemów zdrowotnych każdej osoby. Oprócz tego znaczenie ma styl życia i nacisk na profilaktykę, co może dość często ocalić życie, jeśli problem zostanie rozwiązany w odpowiednim czasie. Skleroterapia żylaków uwolni Cię od już istniejących problemów.