Search
Close this search box.
Premium Klinika Chirurgii Plastycznej
phone-call

Ginekomastia

Ginekomastia (operacja przerostu gruczołu piersiowego u mężczyzn) może skutecznie i trwale rozwiązać delikatny problem jednostronnego lub obustronnego powiększenia tego gruczołu, gdzie ani dieta, ani leczenie hormonalne nie przynoszą efektu.

scalpel.png

RODZAJ ZABIEGU:

cosmetic-surgery.png

Specjalizacja:

syringe.png

Znieczulenie:

time.png

Czas trwania:

beautiful.png

Rekonwalescencja:

O zabiegu

Ginekomastia może skutecznie i trwale rozwiązać delikatny problem jednostronnego lub obustronnego powiększenia gruczołu piersiowego, gdzie ani dieta, ani leczenie hormonalne nie przynoszą rezultatu. Powstawanie ginekomastii jest często spowodowane obniżeniem poziomu testosteronu, wahaniami hormonalnymi w okresie dojrzewania, stosowaniem anabolików w sporcie lub zwiększonym spożyciem leków czy substancji uzależniających, nadmiernym spożyciem alkoholu; czasami przyczyną mogą być pewne choroby, takie jak choroby wątroby, zaburzenia tarczycy i nadnerczy itp. Czasem do przerostu gruczołu piersiowego mogą przyczynić się predyspozycje genetyczne. Ginekomastia jest zawsze przeprowadzana zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta i przy zastosowaniu metody, która będzie dla niego najkorzystniejsza, a jednocześnie zabieg zależy od wielkości gruczołu piersiowego, ilości tkanki tłuszczowej w okolicy piersi oraz elastyczności skóry.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg ginekomastii?

Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn najpierw występuje w okresie dojrzewania, kiedy może dojść do nadmiernego powiększenia piersi. Zgłasza się, że wiąże się to z nadmierną wrażliwością brodawek sutkowych i ich otoczek, często połączoną z bólami; w większości przypadków, te dolegliwości ustępują po zakończeniu rozwoju w okresie dojrzewania. Jednak w odosobnionych przypadkach, nie dochodzi do tego, co prowadzi do konieczności usunięcia nadmiernie powiększonego gruczołu. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn w wieku około 30 lat, dotykając aż 30% dorosłej populacji mężczyzn. Objawy związane z powiększeniem piersi towarzyszą również otyłym pacjentom, w takich przypadkach konieczne i korzystne jest najpierw zredukowanie masy ciała.

Rodzaje ginekomastii

- Przerost (powiększenie) gruczołu piersiowego
- Przerost (powiększenie) gruczołu piersiowego wraz z nagromadzonym tłuszczem
- Przerost (powiększenie) gruczołu piersiowego spowodowany nagromadzeniem tłuszczu – można go łatwo usunąć za pomocą liposukcji; występuje głównie u mężczyzn w wieku 40 lat i starszych

Korzyści z zabiegu

  • checkPoprawa wyglądu estetycznego, zwiększenie pewności siebie
  • checkZmniejszenie ryzyka nowotworowego, charakter zapobiegawczy
  • checkTrwały efekt
  • checkRedukcja objawów towarzyszących uczuciu ucisku i napięcia w piersiach
  • checkRedukcja asymetrii, wielkości i kształtu
  • checkMożliwość łączenia zabiegów dla lepszego efektu

Przebieg leczenia

Ginekomastia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1–2 godzin; znieczulenie miejscowe stosowane jest w przypadku małych zabiegów. Chirurgicznie usuwana jest tkanka piersiowa wokół otoczki brodawki (przeważnie w jej dolnej części), która jest łukowata, a otoczka brodawki jest dostosowywana do odpowiedniego rozmiaru; mała blizna pozostaje na otoczce brodawki. W przypadku dużego biustu, konieczne jest usunięcie części nadmiaru skóry z okolicy otoczki (poprzez redukcję otoczki) oprócz gruczołu piersiowego. Szwy są wykonywane przy użyciu szwów wchłanialnych dla lepszego komfortu i gojenia. Po zabiegu pacjent musi nosić elastyczną bieliznę, w tym chłonny bandaż, co stanowi część opieki pooperacyjnej.

Przed zabiegiem

Ginekomastia u mężczyzn to inwazyjna operacja, która wymaga, aby pacjent był zdrowy. Przed samym zabiegiem wymagana jest mammografia, aby potwierdzić pełny zakres ginekomastii i wykluczyć nowotwór. Przed operacją konieczne jest zaprzestanie przyjmowania leków rozrzedzających krew na około 14 dni oraz ograniczenie palenia. Jeśli pacjent cierpi na egzemę, problemy z trądzikiem lub inny proces zapalny skóry w obrębie obszaru leczenia, zabieg nie jest zalecany.

Po zabiegu

Leczone obszary mogą być bolesne lub opuchnięte, co ustępuje po kilku dniach. Operacja przerostu gruczołu piersiowego wymaga hospitalizacji przez 1–2 dni; w okresie opieki pooperacyjnej pacjent musi nosić elastyczny bandaż przez około 2–4 tygodnie, a bandaż można zdjąć na czas higieny osobistej pacjenta (elastyczny bandaż należy nosić przez 3–5 dni). Duża aktywność fizyczna lub sport nie są zalecane przez około miesiąc. Odpoczynek zaleca się przez około tydzień, normalny tryb pracy i tryb społeczny można rozpocząć po 14 dniach, jednak nadwyrężanie organizmu nie jest zalecane przez co najmniej 6 tygodni po operacji przerostu gruczołu piersiowego. Po około 14 dniach zaleca się łagodne masaże uciskowe piersi i smarowanie operowanego obszaru kremem nawilżającym. Należy unikać opalania, a także wizyt w solariach i saunach. W rzadkich przypadkach zgłaszano nadwrażliwość otoczki brodawki; jest to tymczasowe uczucie, które znika po kilku dniach. Ostateczny efekt zależy od indywidualnej zdolności pacjenta do przestrzegania opieki pooperacyjnej, w tym predyspozycji do gojenia i rekonwalescencji. Jakość skóry i tkanki tłuszczowej podskórnej również przyczyniają się do dobrego wyniku. Ginekomastia u mężczyzn może być połączona z liposukcją piersi oraz innymi zabiegami estetycznymi lub chirurgicznymi o wysokim efekcie. Nienaturalność powiększenia piersi u mężczyzn powoduje u wielu z nich poważne problemy psychiczne i może znacznie utrudniać ich życie. Często ich nieśmiałość i brak odwagi powstrzymują ich przed zabiegami takimi jak operacja przerostu gruczołu piersiowego, co skutkuje trwającą całe życie traumą i brakiem pewności siebie. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie jesteś sam i że nasz oddany zespół jest zawsze gotowy, aby Ci pomóc. Po zabiegu bardzo zaleca się zdrowy styl życia wolny od stresu.