Usuwanie żylaków odbywa się w trybie ambulatoryjnym za pomocą delikatnego zabiegu laserowego. Poprzez małe nakłucie lub miniaturowe nacięcie o wielkości od 1 do 4 mm wprowadza się do żyły wiązkę optyczną lasera (włókno), aby zamknąć uszkodzoną żyłę.
Usuwanie żylaków nie należy wyłącznie do zabiegów estetycznych, ale ma głównie charakter profilaktyczny. Eliminuje poważne problemy zdrowotne, takie jak zakrzepica, owrzodzenia podudzi, czy choroby układu limfatycznego. Usuwanie żylaków koncentruje się zarówno na małych żylakach, jak i dużych żylakach. W ich powstawaniu biorą udział predyspozycje genetyczne, styl życia, nadwaga, palenie papierosów, długotrwałe stanie w pracy lub, przeciwnie, długie siedzenie, brak aktywności fizycznej, ciąża czy kombinacja tych czynników.
Usuwanie żylaków przeprowadza się albo poprzez sklerotyzację, albo za pomocą wysokoenergetycznego lasera nowoczesnej technologii. Obie metody zdobywają obecnie większą popularność niż klasyczne leczenie chirurgiczne ze względu na ich skuteczność i delikatność oraz mniejsze obciążenie dla organizmu.
Usuwanie żylaków za pomocą lasera
Usuwanie żylaków odbywa się ambulatoryjnie za pomocą delikatnego zabiegu laserowego. Poprzez małe nakłucie lub miniaturowe nacięcie o wielkości od 1 do 4 mm wprowadza się do żyły wiązkę optyczną lasera (włókno), aby zamknąć (uszczelnić) uszkodzoną żyłę, po czym jest ona usuwana lub pozostawiana do wygojenia. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą ultradźwięków, aby usuwanie żylaków było jak najbardziej skuteczne i kontrolowane. Usuwanie żylaków za pomocą wiązki laserowej wykorzystuje energię świetlną, która jest przekształcana w energię cieplną w momencie zastosowania na żyłę. Wiązka laserowa jest następnie łatwo absorbowana przez krwioobieg. Wielką zaletą usuwania żylaków za pomocą lasera jest fakt, że usuwane są tylko uszkodzone części żył, co czyni go najdelikatniejszym nowoczesnym zabiegiem bez potrzeby hospitalizacji, niezdolności do pracy czy ograniczeń w codziennym życiu. Zabieg minimalistycznie inwazyjnego usuwania żylaków za pomocą lasera jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie pozostawia blizn.
Usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii (iniekcji)
Usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii przeprowadza się w prosty sposób – do zaatakowanej żyły wstrzykiwany jest specjalny roztwór leczniczy (ta forma leczenia jest najczęściej stosowana w przypadku małych lub średnich żylaków, lub może być użyta jako uzupełnienie leczenia usuwania żylaków laserem) przy użyciu mikroigły, co powoduje rozkład żyły, która następnie jest wchłaniana przez organizm. Po leczeniu usuwania żylaków za pomocą skleroterapii zaleca się noszenie elastycznych bandaży lub pończoch uciskowych, aby zapobiec powrotowi krwi do żyły i jej ponownemu wybrzuszeniu. Końcowy efekt usunięcia żylaków za pomocą skleroterapii zależy od prawidłowego działania kompresji (ucisku), dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji lekarza prowadzącego przez co najmniej miesiąc i noszenie bandaża uciskowego lub pończoch przez cały ten okres, z wyjątkiem higieny osobistej.
Lub zadzwoń o dowolnej porze
+420 273 136 126
Usuwanie żylaków skutecznie przyczynia się do poprawy jakości życia pacjenta, działanie profilaktyczne zapobiega wielu poważnym problemom zdrowotnym i widocznie poprawia wygląd skóry.
Usuwanie żylaków odbywa się w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym, po uzgodnieniu można je również wykonać w analgosedacji, a wyjątkowo u bardziej wrażliwych pacjentów zabieg może być przeprowadzony w pełnym znieczuleniu. Wiązki laserowe przenikają przez powierzchniową tkankę żylną z pożądaną energią częstotliwości radiowej, nie uszkadzając skóry właściwej. Gdy zastosowana zostaje energia świetlna, hemoglobina zostaje pochłonięta, a następnie dochodzi do ogrzewania termicznego i eliminacji żylaków. Zabieg jest prawie bezbolesny, trwa około 30 minut, a po zakończeniu pacjent wraca do codziennego życia bez ograniczeń. Gdy żylaki usuwane są za pomocą skleroterapii, miejsce iniekcji jest natychmiast pokrywane gazikiem po wstrzyknięciu roztworu, a na leczonym obszarze umieszcza się uciskający bandaż elastyczny; pacjent wraca do domu po 2 godzinach.
Usuwanie żylaków za pomocą lasera lub skleroterapii ma duże znaczenie profilaktyczne i zdrowotne. Zabieg jest delikatny, skuteczny i prosty dla organizmu, jednak są pewne ograniczenia dotyczące tego, kto nie kwalifikuje się do zabiegu.
Usuwanie żylaków to jeden z prostych, delikatnych i nieograniczających zabiegów medycyny estetycznej. Po zabiegu na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia lub małe siniaki przez kilka godzin, które znikają w ciągu tygodnia. Po usunięciu żylaków zalecamy zwiększenie aktywnego ruchu – szybki marsz, jazdę na rowerze, bieganie. Wyniki po usunięciu żylaków są zazwyczaj bardzo skuteczne, ale zależą od predyspozycji genetycznych i jakości ściany naczyniowej. Po usunięciu żylaków poprawa wyglądu jest widoczna po około 4 tygodniach.
Usunięcie żylaków za pomocą skleroterapii powinno być powtórzone, w zależności od obszaru leczenia, 2-4 razy po około 4 tygodniach. Każdy z nas ma genetyczne predyspozycje, które predeterminują stan zdrowia. Wiele można wpłynąć poprzez właściwe wybory stylu życia, zdrowe życie i profilaktykę. Usuwanie żylaków to już kolejny krok w postępowaniu każdego z nas, który nie tylko rozwiązuje kwestie estetyczne, ale w wielu przypadkach może uratować życie. Nie odkładaj leczenia na przyszłość, ale zajmij się nim teraz.